Winners 2017

2CHAMPIONSHIP PRIZES

 Best Ploughman under 25                     Jack Carpenter 

                                                                  (T H White Ltd, Marlborough)

 

Reserve Champion Conventional        Sid Woolford

                                                                 (Compton Bassett)

 

Champion Conventional                       Andrew Woolley

                                                                 (Puckshipton Farms, Marden)

 

Reserve Champion Reversible              Guy Horton

                                                                 ( J R Horton & Sons, Beckhampton)

 

Champion Reversible                             Mike Windel

                                                                 (Wroughton)

    

Overall Champion Ploughman             Mike Windel

                                                                 (Wroughton)

 

Class 1 Open Vintage

Section A

  1. Edward Moore – Calne
  2. Keith Thomas – Calne
  3. Tony Bushnell – West Grafton

Section B

  1. Phillip Blake – Avebury
  2. Bob Hatcher – Swindon
  3. Mike Marsh – Calne

Winner of Class 1 – Edward Moore

 

Class 2 Open Conventional

Section A

  1. Andrew Woolley – Marden
  2. Harry Stokes – Coate
  3. Graham King – Market Lavington

Section B

  • Sid Woolford – Compton Bassett
  • Dave Bartlett – Marden
  • Matthew Stevens – Broad Hinton

Winner of Class 2 – Andrew Woolley

 

Class 3 Reversible (Mounted)

Section A

  1. Mike Windel – Wroughton
  2. Chris Jordan – Wroughton
  3. Ron West – Tidcombe

Section B

  1. Richard Horton – Beckhampton
  2. Paul Grafton – Cherhill
  3. Josh Knight – West Overton

Winner of Class 3 – Mike Windel

  

Class 4 Reversible (Semi-Mounted)

  1. Guy Horton – Beckhampton
  2. Mark Banting – Yatesbury

 

Class 5 Trade

Section A

  1. Anthony Clifford – T H White Ltd, Marlborough
  2. Andrew Collier – T H White Ltd, Marlborough
  3. Justin Moore – T H White Ltd, Marlborough

Section B

  1. Jack Carpenter – T H White Ltd, Marlborough
  2. Will Giles – Lister Wilder, Devizes
  3. Ryan Lanfear – T H White Ltd, Marlborough

 Winner of Class 5 – Anthony Clifford

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>